Foto: Mixa74/Shutterstock
De Nederlandsche Bank (DNB) heeft nieuwe cijfers naar buiten gebracht over het spaargeld in Nederland. Zo stond er eind 2024 een recordbedrag van maar liefst €600,5 miljard op betaal- en spaarrekeningen van huishoudens bij Nederlandse banken. Maar hoeveel spaargeld heeft het gemiddelde huishouden in Nederland?
€24 miljard meer dan 2023
In het afgelopen jaar werden de spaarpotten van Nederlandse huishoudens met een bedrag van €24 miljard gespekt. Dat is flink meer dan in 2023, toen het totaal met bijna 15 miljard groeide. Bovendien hebben huishoudens ook nog spaargeld bij buitenlandse banken staan.
Naast 600,5 miljard euro op betaal- en spaarrekeningen, staat er ook nog eens 16 miljard euro aan spaargeld bij buitenlandse banken. De stijging in 2024 van ruim 24 miljard euro, is geen record.
In de coronajaren, 2020 tot en met 2022, spaarden de Nederlanders er flink op los. Gemiddeld kwam er toen jaarlijks 39 miljard euro aan spaargeld bij. Een logische verklaring hiervoor was dat er minder geld uitgegeven kon worden door de lockdown. Zo waren veel winkels, restaurants en hotels dicht, en reizen naar het buitenland was moeilijk.
Spaargeld per Nederlandse huishouden
Nederland telt ongeveer 8,4 miljoen huishoudens, met een gemiddelde van ongeveer 73.000 euro aan spaargeld per huishouden. Dit gemiddelde geeft echter een vertekend beeld, omdat een klein percentage van huishoudens over buitengewoon veel spaargeld beschikt. Hierdoor is het eerdergenoemde bedrag niet representatief voor een groot deel van de bevolking.
Uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), gepubliceerd in januari 2024, blijkt dat Nederlandse huishoudens begin 2023 (Statistieken van 2024 komen met enige vertraging) gezamenlijk ruim 2,6 biljoen euro aan vermogen hadden. Van dit totaal was 56% in handen van de rijkste 10% van huishoudens, wat aangeeft dat een groot deel van de bevolking relatief weinig spaargeld heeft.
Meer spaargeld door hogere lonen
De DNB geeft aan dat de huidige spaardrang mogelijk een gevolg is van hogere lonen:
“Een deel van de huishoudens kan daardoor meer geld opzijzetten. Ook sparen Nederlanders mogelijk meer vanwege de inflatie. Prijsstijgingen maken huishoudens pessimistischer over hun koopkracht, waardoor zij uit voorzorg meer geld achter de hand houden.”
Verder staat 2/3 van al het geld op spaarrekeningen. Bovendien zijn spaarpotjes met vaste looptijd gestegen in populariteit. Vaak krijg je meer rente als je het voor een langere periode vastzet, waardoor je ook niet voor een bepaalde tijd bij je geld kan.
Sparen in tijden van inflatie: zinvol of geldverspilling?
Nederland heeft de afgelopen jaren last gehad van hoge inflatie. Sparen lijkt in tijden van hoge inflatie weinig nut te hebben, omdat waarde van het geld langzaam minder wordt. De rente op spaarrekeningen blijft vaak achter bij de inflatie, waardoor spaarders koopkracht verliezen.
Dit is ook de reden dat sommigen hun vermogen willen beschermen tegen inflatie, door bijvoorbeeld te gaan beleggen in aandelen, ETF’s, vastgoed of in crypto. Toch heeft sparen nog steeds een functie, vooral als buffer voor onvoorziene uitgaven of als een parkeerplek voor kapitaal. Daarom kan een goede balans tussen sparen en investeren een goede strategie zijn om je koopkracht te behouden. We houden onze volgers op de hoogte, volg ons op instagram.
Alle Nederlanders & Belgen komen in aanmerking voor €20 gratis bitcoin
Met de klimmende bitcoin prijs geeft OKX, een van Nederlands populairste en goedkoopste exchanges, tijdelijk crypto weg: alle Nederlanders en Belgen kunnen hier €20,- gratis bitcoin claimen. Het platform werkt aan de adoptie van bitcoin, en geeft iedereen de kans om te starten. Een account aanmaken duurt 1 minuut en is gratis.
Meld je nu gratis aan en ontvang €20,- gratis bitcoin.
🚨 Dit is de impact van Trump voor crypto, en hier kan de koers heen: Luister de podcast nu of sla ‘m op